Atrakcje miejscowości Barczewo

barczewo1 Barczewo to miejscowość położona niedaleko na wschód od Olsztyna. Oczywiście jak to w tej części kraju znajdziemy tutaj liczne jeziora, liczne lasy, przyroda ogólnie zachęca do tego aby właśnie do Barczewa udać się na wypoczynek, by w okolicy spędzić wakacje. Ale warto wiedzieć coś więcej o atrakcjach turystycznych, o miejscach jakie można odwiedzić. Właściwie co należy podać, jakie ciekawostki są godne polecenia i związane z Barczewem?

To tutaj na świat przyszedł człowiek który skomponował Rotę. Jak wiadomo Rota w pewnym momencie była brana pod uwagę jako hymn narodowy, ostatecznie wybrano Mazurka Dąbrowskiego. Feliks Nowowiejski, bo to o nim mowa, urodził się w Barczewie w roku 1877. Stał się wybitnym muzykiem. Dom rodzinny Nowowiejskiego to obecnie muzeum, a od ponad dekady w mieście odbywa się festiwal muzyki chóralnej.

Osoby zainteresowanie czasami wojennymi, osoby zainteresowane choćby Bursztynową Komnatą powinni zainteresować się więzieniem w kościele! Gdy powstał ten budynek był przeznaczony dla niesfornych zakonników. Z czasem zrobiono z kościoła zakład karny. Dlaczego osoby interesujące się II wojna światową mogą sprawdzić właśnie tę budowlę? To tutaj przebywał do swojej śmierci zaufany Adolfa Hitlera czyli Erich Koch. Człowiek ten był nadprezydentem Prus Wschodnich. Mimo otrzymania kary śmierci wyroku nie wykonano. Zmarł w roku 1986. Dlaczego kara śmierci nie została wykonana? Przede wszystkim jak głosi legenda był osobą która może wiedzieć cokolwiek o Bursztynowej Komnacie. Dlatego też władzom PRL zależało aby utrzymać go przy życiu, by wyjawił wszystko co wie.

Jedna synagoga na Warmii. Może wiele osób w to nie uwierzy ale na Warmii ostała się tylko jedna synagoga. Poprzez działania wojenne oraz późniejszy okres po sześciu latach konfliktu doprowadził do tego, że jedyna pozostała synagoga w regionie znajduje się w Barczewie. To oczywiście ciekawostka historyczna ale warto jest dokładnie zapoznać się z tym miejscem.
barczewo2
Wieża ciśnień czyli obiekt który posiada już ponad sto lat. Na pewno powstał na początku XX wieku, jest doskonale widoczny dla wszystkich podróżujących przez Barczewo. Zbudowana w stylu neogotyckim, z cegły. Do dzisiaj użytkowana, a jak wiadomo wiele budowli tego typu w naszym kraju jest burzonych.

Przydrożnych kapliczek w naszym kraju jest cała masa. Dlatego co takiego ciekawego jest w tej która znajduje się w Barczewie? Czas jej powstania czyli rok 1607. Budowla barokowa mająca za sobą cztery wieki istnienia. Żadne konflikty, żadne innego rodzaju wydarzenia nie zniszczyły tej małej, skromnej konstrukcji. Warto przystanąć na chwile, pomodlić się lub podumać.

Pozostałości po murach miejskich. Historia miasteczka Barczewa sięga początków XIV wieku. Wtedy to zostało założone. Celem ochrony przed wojskami litewskimi zarządzono budowę murów, które wykonano na przełomie XIV i XV wieku. Obecnie możemy podziwiać jedynie kawałki muru, uchwały się w niektórych miejscach. To na pewno ciekawa podróż w czasie.

Widać zatem rozmaite ciekawe rzeczy czekają na wszystkich głodnych wiedzy w Barczewie. Naprawdę warto się tam udać i spędzić choćby kilka godzin podziwiając liczne atrakcje.

Pokaż innym!